reklam
reklam

SON DAKİKA

Haberde Gündem
reklam

Fidye isteyen android virüsüne dikkat

Fidye isteyen android virüsüne dikkat
Bu haber 13 Temmuz 2017 - 3:30 'de eklendi ve 537 views kez görüntülendi.

Dünya çapında milyonlarca bilgisayar kullanıcısını etkileyen ransomware tehdidi, akıllı ceplere de ulaştı. Çevrimiçi güvenlik firması McAfee tarafından keşfedilen tehdide LeakerLocker ismi verilmiş. Zararlı, Google Play Store’dan bazı belli uygulamaları indiren kullanıcıları etkiliyor.

Chip dergisind eyer alan habere göre, bu zararlıyı eşsiz yapan şey, benzerlerinden farklı olarak, kullanıcı dosyalarını şifreleyip, sonrasında çözmek için para talep etmemesi. Bunun yerine, kullanıcıdan 50$ istiyor, bunun karşılığında kullanıcının cihazından çaldığı kişisel bilgi ve verileri internete yaymayacağını vaat ediyor. Bu “doxxing” olarak da bilinen bir şey.

Doxxing, nispeten yeni bir fenomen. Bir kişinin sigorta numarası ve banka bilgilerinin itibarlarını zedelemek veya ekonomik zarar vermek için internette yayınlandığı GamerGate olayından sonra popülerlik kazandı.

Bir ransomware’in kişisel bilgilerin güvenliği için para talep etmesi sıra dışı bir şey. Kullanıcılar riski göze almaktansa bu parayı ödemeyi tercih edebilirler. Sadece cihazı veya sabit diski değiştirmekle yetinmeyebilirler.

McAfee, Google Play Store’da bu tehdidi taşıyan uygulamaların isimlerini verdi: Wallpapers Blur HD, ve Booster Cleaner Pro. Güvenlik firması, bu uygulamaların zaten binlerce kez indirildiğini, incelemelerinse çoğunlukla sadece uygulamanın neden bağlantılar gibi verilere erişim istediği konusunda şikayet ettiğini söyledi.

McAfee, fidyenin ödenmemesini tavsiye ediyor çünkü bunun problemi büyüteceğini düşünüyor. Ayrıca, uygulamaların gerektiğinden fazla izin istemediğine de her zaman dikkat etmelisiniz. Firmanın söylediğine göre, durumu Google’a şikayet edilmiş ve şu an inceleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA