reklam
reklam

SON DAKİKA

Haberde Gündem
reklam

KATILIMCI KENT VE KATILIMCI YEREL YÖNETİM ADIMLARI

Yerel yönetimlerde kaynakları doğru kullanımı ve hedeflenen yeni projelerin gerçekleşmesini sağlamak için yerelde yaşayan tüm halkın katılımı gereklidir

KATILIMCI KENT VE KATILIMCI YEREL YÖNETİM ADIMLARI
Bu haber 11 Nisan 2019 - 22:35 'de eklendi ve 1.141 views kez görüntülendi.

KATILIMCI  KENT  VE  KATILIMCI YEREL YÖNETİM ADIMLARI

Yerel  yönetimlerde  kaynakları  doğru kullanımı  ve  hedeflenen yeni  projelerin gerçekleşmesini sağlamak için yerelde yaşayan tüm halkın katılımı gereklidir.

‘’Vatandaş katılımı ile vergi gelirleri arasında pozitif ilişki kurularak  önemli destek alınmalıdır.’’

Katılımcı bütçe modelinin ilk kararını, yerele ait öncelikli  projelerde  hayata  geçirmeliyiz.

Yerelin insan kaynağı  ve sermaye gücü  birleşerek  kendi kendine yeten  katılımcı  yerel yönetim anlayışı ile  her türlü zorluklar aşılabilir .Bu anlayış her türlü kazanımı  beraberinde getirir. Bu kazanım yeni istihdam alanlarıyla  birlikte  toplumsal dayanışmayı   ve kalkınmayı  öne çıkartır.

Kamu karar alma sürecinde halkın katılımının arttırılması sonrasında , yerel vergi gelirleri tahsilâtının artacağı aşikardır. Kamu bütçelerinin vatandaşların öncelikli olarak belirttiği hizmetlere yönelmesi sonucunda  daha erken  ödeme  yaparak ve memnuniyetini artacağını  anladığı an  vergi gelirlerini zamanında ödemenin yanı sıra toplumsal projelere  bağış da yapabileceği unutulmamalıdır.. Kamu hizmetleri ile düzeyleri arttırıldıkça yerelde yaşayan herkesin aidiyet duygusu artacak ,yaşadığı kente sahip çıkması kaçınılmaz  bir sonuç olacaktır. Bununla birlikte, bu etkiler katılımcı şeffaf yönetim modelinin  olgunlaşmasına  sebep olacaktır. İdari ve politik olarak  bu model yerel yönetimlerde uygulandığı zaman ortaya mutlu bir halk oluşumu sağlanacaktır.  

Bulgular, katılımcı yönetimin başarısı için ademi merkeziyetçiliğinde  olmazsa olmazlarındandır.

Bu çalışma, harici toplumsal aktörlerin başarılı katılımcı deneyimlerini de yönetim sürecine katmak gerekir.   Katılımcı eşitlikçi hizmet anlayışı ile  birlikte  yeniden  ve yenilecek olan tüm projeler için  destek sağlayacak kişileri göreve  çağırmak yerel yönetimin en  önemli görevi olmalıdır. Bu aynı zamanda   vatandaşın yerel yönetimle  kaynaşmasını sağlayacaktır.   Bunun için kamu yararı için faydalı kişileri nasıl teşvik edebileceğimizi  bilmeliyiz.

Ben  yardım etmek istiyorum diyen herkesi hangi konuda  yardım edeceğini öğrenerek çalışma arkadaşlarıyla  buluşturarak  ortak projeler üretmesini sağlamak  yada  var olan projelerin uygulanmasını sağlamak üzere katkıda  bulunmasını istemek yeni dönemin en önemli adımı olacaktır.

Vatandaş katılım günleri diye   bir  başlık atacak olursak katılımcılığa aykırı  bir şey söylememiş oluruz.

Burada  yerelde  vatandaşa yaşadığı  çevreye karşı sorumluluğunu hatırlatarak  Kent  ve Kent’te yaşayan her  canlıya sahip çıkma  bilincini aşılamış oluruz.

Biz  buna toplumsal sorumluluk  bilinci diyoruz.

Yada e- yönetişimle açık proje  gruplarının kurulması sağlanarak  bir  başlangıç yapılabilir.

 Bu proje gruplarının kaynak kullanımları dahil  var olan elmanların bilgi  ve birikimlerinden faydalanmak gerekirse vatandaşın katacağı  özel  tüzel kurumsal yardımları da içine alarak yerelde öncelikle  istenen   ve uygulanacak olan tüm hizmetlerin belirlenmesi ile  birlikte  bağışçı yardım sever gibi insanların  katkıları sağlanabilir.

Bu süreci yönetmek üzere  katılımcı  belediye  yönetim anlayışı aşağıda  belirlediğim adımları gerçekleştirmesi gerekiyor.

(a)    Katılımcı yönetimde  açık  proje gruplarına  hedef  veya  gündem  belirlemek

(b)   Katılımcı  paydaşların hangi  bilgi, birikim, donanım’ la  bu projeye  katılması gerekir ve daha  nasıl bu katılımın güçlendirileceği ile ilgili yönetimin öncülüğü sağlanır.

(c)     Kent yönetiminde özel yada şahsi kurumsal yapıların  etkin katılımı nasıl sağlanır?

(d)   Projelerde bu katılımcıların bürokratik açıdan engellenmeden  hizmet  ve iş geliştirme  tarafından   rolü ne olmalıdır. Yetki  ve etki alanları içinde sınırları da  bu arada     belirlenmiş olması  gereklidir

(e)    Yerel katılımcı süreçleri içinde    vatandaşın kazanımları  ve   deneyimleri ile  birlikte  katılımcı yönetimin  sürdürülebilir olması  için yerel yönetim erkinin  neler sağlayacağı  ve  bu yönetim şeklinin  daha geniş ağlara nasıl entegre edileceği üzerinde  çalışmaların yapılması  gerekir.

Örneğin  mahalle parklarının yenilenmesi  bakımı   yeniden ihtiyaçların  belirlenmesi yapılandırılması konularında ‘’ Kendi parkını yap’’ sloganı ile   vatandaşın her türlü   katkısı alınmalıdır. Bu maddi yada emek olabilir. Burada katılımcı yönetimin  ve  buna  bağlı olarak  katılımcı  bütçenin  yapılandırılması önemlidir.  Vatandaş  yönetimin katkısından sonra kendisinin yapacağı bağışın  nerede kullanılacağını  bilmesi  ve kontrol etmesi  gerekir. Bu yardımlar  sadece maddi olmaya bilir.

Katılımcı Proje de ,  vatandaş deneyimlerini  emeğini  nasıl  nerde değerlendirileceğini  bilerek zaman ayırması  ve sonuç alması  gerekir. Bu    gibi konularda stratejinin ciddi çalışması gerekir.

Yıllardır  söylenen ama  gerçekleşmeyen Kamu sektöründe  katılımcı  yönetim anlayışıyla  bir reform gerekir.

Bende   katkı sunmak istiyorum diyen herkesi  insan kaynakları doğru yönetim  analizinden  geçirerek  katılımcıları projelere  konularında uzmanlaşmış alanlara dağıtarak herkesin   katılım sürecinde  katılması sağlanır.

Kültür  ,sanat, Ulaşım, Eğitim ,sağlık Teknik Hizmetler Sosyal hizmetler

Kentin geleceği ile ilgili  müzakereler kurulunun oluşması ve  kent konseylerinin gerçekten çalıştırılması gerekir. Katılımcılık  bir disiplindir. Bu disiplinde hesap verebilirlik çok önemlidir.

Kültür, kalkınmanın önemli bir boyutudur; Kalkınma çözümleri yerel olarak ilgili gelenek ve kurumlara göre uyarlanmalı ve bu faaliyetler yerel uzmanlıklardan ve bilgiden faydalanmalıdır. Dünya Bankası, insanların, onların kültürlerinin, toplumlarının, kuruluşlarının ve kurumlarının ekonomik kalkınmada dikkate alınmasını sağlamak ve bu tür bir kalkınmanın insanların, özellikle de fakir insanların yaşamlarını iyileştirmesini sağlamak için çalışır. Dünya  bankasıyla ortak çokça projeler yapılması gerekir  

Maddi olmayan sermayemize (insan kaynağımıza ) yatırımları arttırmalıyız.

Maddi olmayan çok değerli  insan kaynağına yatırım yaparak geleceğimizi güven altına almalıyız

Ahlakı  hukuku  emeği  eşitliği saygıyı   derinleşmeyi mukayese yapmayı kara propaganda  algısı  ile değil doğru bilgiyle dayanan algıyla  yönetmeyi  hedeflememiz gerekir. Ayrıca   bu tutum ve davranışı  toplumun hafızasına  kazımalıyız.

Yitirilen değerleri  yeniden insanlığa  kazandırmalıyız. Hesap  verilebilirliğin  topluma  karşı   bir ödev   olduğunu  yaşatarak göstermeliyiz..

Karşılamayı, Verimli  zaman kullanımını,  hizmette  kaliteyi artırmayı , çalışan bütün personele  öğretmek zorundayız

Yukarıda  belirttiğim hususlar  yeni dönemin yerel yönetim adımları olması dileğimle  göreve gelen tüm yerel yöneticilere   ve çalışanlara  başarılar diliyorum

Devam edecek……..

Metin AĞIRMAN

Mimar

Harita  ve kadastro Mühendisi.

İktisat  fakültesi Kamu yönetimi  Mezunu

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA