reklam
reklam

SON DAKİKA

Haberde Gündem
reklam

KENT KÜLTÜRÜ VE DEMOKRASİ DERNİĞİNİN YAPTIĞI KENT VE YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI OLAĞAN ÜSTÜ İLGİ GÖRDÜ

Bu biyografi 26 Aralık 2018 - 8:02 'de eklendi ve 944 views kez görüntülendi.
KENT KÜLTÜRÜ VE DEMOKRASİ DERNİĞİNİN YAPTIĞI KENT VE YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI OLAĞAN ÜSTÜ İLGİ GÖRDÜ

 

..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta


KENT KÜLTÜR VE DEMOKRASİ DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ

KENT VE YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI

BÜLENT ECEVİT KÜLTÜR MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Başkanlığını CHP İstanbul Milletvekili Adayı Mimar Metin Ağırman’ın yaptığı Kent Kültür ve Demokrasi Derneği tarafından “ mutlu ve umutlu yarınlarımız için hep birlikte yaşadığımız kentlere sahip çıkıyoruz” ana fikri içinde düzenlenen “ Kent ve Yerel Yönetimler Çalıştayı” 22 Aralık 20018 Cumartesi günü Kartal ‘da bulunan Bülent Ecevit Kültür Merkezi Nikah Salonun da yapıldı..

 

“Bugün tarihe geçecek önemli bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz”

Kent Kültürü ve Demokrasi Derneği’nin başkanlığını yapan eski CHP Milletvekili adayı Mimar Metin Ağırman, çalıştayın açılış konuşmasını yaptı. Ağırman şunları söyledi: “31 Mart Yerel seçimlerine girdiğimiz bu dönemde Kent ve Yerel Yönetimler konulu bir çalıştay yapıyoruz. Ülkemizde yaşadığımız kentlere ve tüm insanlığa hayırlı olsun. Değerli katkılarını esirgemeyen başta Murat Karayalçın, Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Eğitimci Yazar Ayşe Gürocak, Prof. Dr. Emin Kuru, Prof. Dr. Miktat Kadıoğlu, Doç. Dr. Ali Kılıç’a, Doç. Dr. Deniz Taksi’ye, Seval Özkan’a, Mimar Esin Köymen’e, Murat Gezici’ye, Yeşim Ağırman’a, Leyla Tavşanoğlu’na, Deniz Karacan’a teşekkür ediyorum. Yeni bir dönem, yeni fikirler, yeni insanlar yaşadığımız kentlere yönetici olacaklar. Geçmiş ile bugün arasındaki farkları ortaya koyacaklar. Daha ileri, daha çağdaş, daha doğal, daha sağlıklı bir kent yaratmak için gece gündüz çalışacaklar. İnsanlığa, doğaya, çevreye, yaşayan her canlıya sahip çıkacaklar. Kenti oluşturan tüm katmanların birbirleriyle ilişkisi çok önemlidir. Hassas ayarları vardır, işte bu dengeleri bozduğumuzda bütün çevre ve kent altüst olur. Yaşayan için artık kent cehennem olur. Ulaşımdan sağlığa, çalışma hayatından sosyal hayata, eğitimden adalete, hukuka, tarihsel kent dokusuna ve burada sayamadığım birçok konuya zarar verir. İşte bizde bugün enine boyuna çalıştayımızla kentlerimizi ve kentlerimizi yöneten yerel örgütleri konuşacağız.

Bugün tarihe geçecek önemli bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz”

 

 

 

 

“Kentleri seçilenler değil seçenler yönetmelidir”

Kent Kültürü ve Demokrasi Derneği’nin amacından bahsederek sözlerine devam eden Ağırman, kent ve kentlilik konularına da değinerek, “Kentlerin kurulmasıyla başlayan kent ve kentlilik kavramını inceleyerek modern, çağdaş kentleşmenin tarihsel sürecini araştırarak, çağdaş, katılımcı, kent ve kentlilik bilincini en anlaşılır biçimde algılanmasını sağlayacak bilimsel, sanatsal, eğitsel çalışmalarda bulunarak demokratik kültürün, demokrasinin kentlere yerleşmesini sağlamaktır. Kentsel yerleşimlerden kırsal yerleşimlere kadar yerel idarelerde yaşanan değişim ve gelişimlerin toplumsal, ekonomik ve sosyal yaşamı olumlu, olumsuz etkilerini bir arada değerlendirerek kentte yaşayan herkesin yaşadığı çevreye karşı sorumluluklarını hatırlatmak ödevlerimiz arasındadır. Çalıştayın konusu hakkında değerlendirmek istersek kentleşmek, demokrasi ve çevre sorunları çağımızda giderek daha fazla kullanılan kavramlar olmuştur. Kent insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Tarihsel gelişim sürecinde tüm dinamizmi ve değişimi içinde taşıyan bir yapılanmadır. Sürekli değişen yönetim biçimiyle kent yönetimlerin, kenti oluşturan bütün katmanlar arasında iş birliği yaratmak zorundadır. Bu kent ve kentliliğin geleceği için önem arz etmektedir. Daha katılımcı bir yönetim, toplumun gelişimine de önemli katkıda bulunacaktır. Bugün genel ve yerel yönetimler arasındaki anti demokratik tutumlar kamuoyunu her zamankinden daha fazla meşgul etmeye başlamıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin çarpık kentleşme nedeniyle toplumun yaşanabilir kentleri tercih etmesi önemli bir noktaya gelmiştir. Bununla beraber kentlerde nüfus artışı, işsizlik, göç artışını tetikleyerek kentte yaşamı zorlaştırmıştır. Kapitalizmin tüm dünyada kendisini yeniden yapılandırdığı bir süreçte sermaye odaklı ve finans merkezli ekonomik yapılanma kentsel alanları kamu yararı yerine sermayenin üretim aracı olmasına sebep olmuştur. Ülkemizde yeni yapılanma dinamiklerine uygun olarak kentsel rant, kamu yararının önüne geçerek beton ekonomisine çanak tutmuş, kentlerin gelişimine engel olmuştur. Yerel yönetimlerin burada yapacakları tavır ve tutumlar doğanın korunması geleceğe taşınacak olan kent kültürü ve sorumluluğu bilinci oluşturulmalıdır. Kent içinde artan ihtiyaçların doğru bir yönetişim anlayışıyla gelişmesi için daha katılımcı ve şeffaf olmanın yanı sıra liyakatli kadınların iş başına getirilmesiyle mümkündür. Artık kentleri seçilenler değil seçenler yönetmelidir. Bu nasıl olacak derseniz, toplumun örgütlü yapısının ayağa kalmasıyla mümkün olacaktır” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

 

Kartal’da Kent ve Yerel Yön Çalıştayı..
KENT KÜLTÜR VE DEMOKRASİ DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ KENT VE YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYI BÜLENT ECEVİT KÜLTÜR MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Başkanlığını CHP İstanbul Milletvekili Adayı Mimar Metin Ağırman’ın yaptığı Kent Kültür ve Demokrasi Derneği tarafından “ mutlu ve umutlu yarınlarımız için hep birlikte yaşadığımız kentlere sahip çıkıyoruz” ana fikri içinde düzenlenen “ Kent ve Yerel Yönetimler Çalıştayı” 22 Aralık 20018 Cumartesi günü Kartal ‘da bulunan Bülent Ecevit Kültür Merkezi Nikah Salonun da yapıldı..

Nafer Elbaş’ın konuşması ile başlayan Kent Kültürü ve Demokrasi Derneği Başkanı Mimar Metin Ağırman’ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan Çalıştayın 1.nci Oturumunun Başkanlığını Ayşe Gür Ocak yaparken Yedi Tepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr Deniz Tansi “ Yerelde Yönetim ve Kamu Yönetimi”, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi,Spor Fakültesi Psiko Sosyal Alanlar Öğretim Görevlisi Prof Dr Emin Kuru “ STK’ların Yerel Yönetimlere Katkısı Toplum Kalkınmasındaki Önemi ve Rolü” ve Muhtarlar Federasyonu Başkan Vekili Seval Özkan “ Muhtarlar ve Yerel Yönetim Paydaşlığı” konuşmaları ile yer aldılar.

Devlet eski Balkanı Önay Alpago, CHP Beşiktaş Örgüt Üyesi ve CHP PM eski Üyesi Dursun Bulut,Kartal Belediye Başkanı Dr Altıok Öz, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Beykoz eski Belediye Başkanı Şevket Arıkan,CHP İstanbul eski İl Başkan Yardımcıları Esin Güneş Erkonak, Doğan Çakmak, Füsun Sökmez, Mehmet Sevim, CHP İstanbul Kadın Kolları İl Başkanı Yeşim Ağırman, CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanı Doğuşcan Aygün, CHP Kartal Örgüt Üyesi ve CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu eski İl Sekreteri Muhterem Aktaş, CHP İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri Nazife Aktaş, Filiz Yıldırım, CHP İstanbul İl Kadın Kolları eski Yönetim Kurulu Üyesi Sevilay Tuncel, CHP İBB Gurup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kantekin, CHP Pendik eski İlçe Başkanı Tayyar Lermi, CHP Kartal İlçe Başkan Yardımcıları Özel Aydın, Murat Koluman, Şengül Buztaş, Süleyman Ülger, Nebahat Yeleser, Meryem Doğan ve İsmet Ak, CHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Salih Akbulut, CHP Kartal Belediye ve İBB Meclis Üyesi Hüsnü Yeşilyurt, CHP Kartal Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Altay, Yücel Süslü, Medet Kıskanç, CHP Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Şükrü Egin, CHP Pendik eski İlçe Başkan Yardımcısı Abbas Uğurdan, CHP Tuzla eski İlçe Başkan Yardımcısı Rıza Çalasın, CHP Pendik eski Belediye Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu, CHP İstanbul İl Genel Meclis eski Üyesi Tahir Çelik,CHP Kartal Örgüt Üyeleri Rıza Aydoğan, Gülşen Büklü, Tahsin Melikoğlu, Nurettin Sarıbal, Yusuf Özkanlı, Kemal Berk,Nizamettin Zongül,CHP Kadıköy Örgüt Üyeleri Kazım Bilgen, Yaşar Yıldırım, Yusuf Erdinç, Eşref Sami Bayer,CHP Pendik Örgüt Üyesi Hüseyin Kınalı,CHP Avcılar Örgüt Üyeleri Güler Genç,Nail Genç’de Kent Kültür ve Demokrasi Derneği tarafından düzenlenen “ Kent ve Yerel Yönetimler Çalıştayı”na katılanlar arasında idiler.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün çelenk gönderdiği çalıştaya CHP PM eski Üyesi ve CHP Kartal Belediye Başkan aday adayı Dr Hüsnü Süslü, CHP Kartal Belediye ve İBB Meclis Üyesi, CHP Kartal Belediye Başkan aday adayı Gökhan Yüksel,CHP Kartal Belediye başkan aday adayları Harun Özdemir, Oğuz Aykan katılırlarken Belediye İş Sendikası Genel Denetleme Kurulu Başkanı Ali Haydar Özcan,Belediye İş Sendikası 1.Nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek’de çalıştay’ın davetlilileri arasında idiler.

 
 
 
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, takım elbise ve iç mekan

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA